Breadcrumbs


Kalendarz wydarzeń


April 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Wycieczka trasą Wadowice-Kraków-Częstochowa

W dniach 22-24 czerwca 2014 r. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Gogolewie zorganizowała wycieczkę szkolną do Wadowic, Krakowa oraz Częstochowy.

Wycieczka liczyła 42 osoby w tym uczniowie, rodzice i nauczyciele. Około 5:00 przed szkołą została zorganizowana zbiórka uczestników wycieczki i opiekunów. Po sprawdzeniu obecności i zajęciu miejsc w autokarach – wyruszyliśmy.

Na początku drogi pomodliliśmy się, prosząc Pana Boga o szczęśliwą podróż.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było dotarcie do Wadowic, do miasta w którym w 1920 roku, 18 maja przyszedł na świat Karol Wojtyła. W Wadowicach zwiedziliśmy klasztor ojców Karmelitów Bosych w którym Karol Wojtyła przyjął Szkaplerz Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel i sanktuarium św. Józefa. Następnie powędrowaliśmy zwiedzić kościół parafialny Jana Pawła II, a także odwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Zobaczyliśmy tam reprodukcje jego mieszkania i muzeum ze zdjęciami.

Tradycją jest, że kto przyjedzie do Wadowic musi zjeść papieską kremówkę. My także udaliśmy się do cukierni, skąd każdy wychodził z kremówką papieską .

Na koniec dnia udaliśmy się do miejscowości Barwałd Dolny, gdzie mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK, w której nocowaliśmy.

Następnego dnia celem naszej podróży był Kraków. Najpierw udaliśmy się na Wawel do Skarbca Koronnego, gdzie zebrano zbiór pamiątek pozostałych po panujących dynastiach królów Polski. Kolejnym punktem zwiedzania była  Katedra Wawelska, uznana za najcenniejszy obiekt  sakralny  w  Polsce. Katedra Wawelska to  dla  Polaków  miejsce  szczególne, odbyło się  tu  31 koronacji królów Polski, spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III. W wawelskich kryptach znajdują się groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida. Pani przewodnik  opowiadała nam ciekawe anegdoty i przybliżyła historie tego  pięknego miejsca jakim jest Wawel.

Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i  podziwianiu widoków ze wzgórza, udaliśmy się na Rynek Krakowski-największy średniowieczny plac Europy. W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa. W Krakowie obowiązkowo udaliśmy się na Franciszkańską 3, gdzie znajduje się słynne okno papieskie, z którego papież pozdrawiał, błogosławił i rozmawiał z młodzieżą w czasie wszystkich swoich wizyt krakowskich. Okno, pod którym tysiące wiernych czuwały do ostatnich chwil.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie Łagiewnik- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Sanktuarium związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny.

Następnie trasa wycieczki prowadziła do Kalwarii Zebrzydowskiej - niewielkiego miasta na Pogórzu Karpackim, położonego niedaleko Krakowa. Rozsławione miasteczko przez założony 400 lat temu Klasztor Bernardynów i wybudowane Sanktuarium ze słynnymi "kalwaryjskimi dróżkami" na wzór Jerozolimy, obecnie jedno z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce z cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej tak bliskie sercu Papieża - Polaka.

Na koniec dnia będąc już w szkole, w której nocowaliśmy (Barwałd dolny) ksiądz Janusz umilił nam wieczór grając na gitarze.

           Ostatniego dnia udaliśmy się wczesnym rankiem do Częstochowy, gdzie na Jasnej Górze odbyła się dziękczynna Eucharystia celebrowana przez J. E. Ks. Abp. Wacława Depo Metropolitę Częstochowskiego za kanonizację św. Jana Pawła II – patrona Stowarzyszenia, a także za szczęśliwy rok szkolny pracy szkół   i przedszkoli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

           Przed Szczytem jasnogórskim zgromadziły się dzieci i młodzież katolickich szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych, a także szkół specjalnych z 17 diecezji w Polsce. Ze swoimi wychowankami przybyli nauczyciele, katecheci, kapłani, pedagodzy i dyrektorzy szkół. W modlitwie uczestniczyli również rodzicie uczniów - w sumie ok. 4 tys. osób. Zebranych, w imieniu ojców Paulinów, powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. Przed Eucharystią Wioletta Błasiak, prezes SPSK, powitała szkoły przybyłe na pielgrzymkę. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował zespół ‘Siewcy Lednicy’, który po Mszy św. dał pełen energii i radości koncert. W koncercie uczestniczył bp Antonii Długosz z Częstochowy. Na zakończenie spotkania odbyło się   wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego „Jesteśmy piękni pięknem twoim, Panie – Świętość Jana Pawła II patrona Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich”

Uczniowie z naszej szkoły także zostali nagrodzeni:

Julia Wentlandt- wyróżnienie w konkursie literackim

Janina Bielecka- wyróżnienie w konkursie literackim

Karol Licbarski- wyróżnienie w konkursie plastycznym.

Po ogłoszeniu wyników podążyliśmy do autokaru.

Po sprawdzeniu obecności i zajęciu miejsc w autokarach – wyruszyliśmy szczęśliwi do domu. Przed wyjazdem ksiądz Janusz poprowadził modlitwę prosząc Pana Boga o szczęśliwą podróż. Około godziny 24:00 byliśmy już na miejscu.

Wycieczka wszystkim się bardzo podobała a uczniowie mile wspominają czas spędzony na pielgrzymce.

Zobacz fotoreportaż z wycieczki – poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hilliger Media Shop
Template "newschoolfree" designed by Hilliger Media (Copyright © 2011)